כשתלמיד מריח לא טוב


1 דקות קריאה

כשתלמיד מריח לא טוב 

מדי כמה שבועות אני משנה את מקומות הישיבה של התלמידים בכיתת החינוך שלי, בעקבות בקשות של תלמידים או של מורים מקצועיים או בשל שיקולים מקצועיים שלי.
באחד הימים נכנסתי לכיתתי, לשיעור אנגלית, מלמדת נושא חדש ונותנת עבודה עצמית, ובזמן שהתלמידים עבדו התבוננתי בהם והתחלתי להעביר תלמידים ממקומם, לפי מפה שהכנתי קודם לכן.

כשסיימתי את ההעברות ניגש אליי דני וביקש  לומר לי משהו בפרטיות. יצאנו מהכיתה, דני נע מצד לצד בחוסר נוחות, מגמגם, ממלמל ומנסה למצוא את המילים הנכונות, עד שהרגעתי אותו ואמרתי: 

"זה רק בינינו, אף אחד לא שומע."


דני התקרב לאוזני ואמר בלחש: "אני לא יכול לשבת ליד יוסי." "מה הסיבה?" שאלתי אותו, "הרי אתם חברים." דני שוב חסר שקט, לוחש: "יש לו ריח לא נעים." 

הבטתי בו בהפתעה ואמרתי לו: "טוב, אעביר אותך מקום" ומיד נזכרתי שגם בחילופי המקומות הקודמים, הילד שהעברתי לשבת ליד יוסי ביקש לעבור מקום ולא היה מוכן לומר לי מה הסיבה.
נכנסנו לכיתה. העברתי את דני מקום והמשכתי בשיעור, אך היה לי ברור שאני חייבת למצוא דרך להסביר ליוסי שהוא מריח לא טוב, לפני שישמע זאת מאחד הילדים בדרך פוגעת ומעליבה.

במהלך הימים הבאים התקרבתי מדי פעם ליוסי. אכן נדף ממנו ריח של זיעה, ריח מאוד לא נעים, ריח של ילד שלא נכנס למקלחת.

את שלושת השיעורים הבאים בתחום של "כישורי חיים" הקדשתי לנושאים של בריאות, תזונה, ספורט והיגיינה בתקווה שהמסר יעבור. לצערי, המסר ליוסי לא עבר ועדיין, בכל פעם שהיה בקרבתי, הריח שנדף ממנו היה מאוד לא נעים.

מה עושים? כיצד מעבירים ליוסי את המסר מבלי לפגוע בו? האם לשוחח עם ההורים? האם לשוחח עם יוסי? התחבטתי מאוד.

בסופו של דבר, מכיוון שמדובר בגיל צעיר, החלטתי לשוחח עם ההורים. הזמנתי את אמו של יוסי לשיחה ובעדינות הסברתי לה את המצב. האם שיתפה אותי וסיפרה שיש מריבות רבות בבית על המקלחת, היא לא יודעת מה לעשות בנושא וביקשה את עזרתי.
הבנתי שאין מנוס ואני צריכה לשוחח ישירות עם יוסי, ובשעת השיחות האישיות הזמנתי אותו אליי. שאלתי על הצופים, החוגים, הלימודים, החברים ואז אמרתי בעדינות שבאחת הפעמים, כשהתיישבתי לצדו, היה ריח לא נעים ואולי זה מהסביבה, אבל אני משוחחת עם כולם על הנושא. לשמחתי, בימים הבאים כשיוסי היה בקרבתי הוא כבר הריח טוב.

זה היה מקרה קל

זה היה מקרה קל, ברור לי – יוסי הבין את המסר, אמו שיתפה פעולה והבעיה נפתרה על הצד הטוב, אבל המצב היה יכול להתפתח אחרת: אמו יכלה להגיב בכעס ולטעון שהיא מקפידה מאוד על מקלחת בכל ערב ושההתייחסות שלי מעליבה; יכול היה  להיות מצב שבו אחד הילדים בכיתה היה צועק לעבר יוסי "אתה מסריח" או שילד שביקשתי שיעבור לשבת ליד יוסי יאמר בקול רם, בפני כל הכיתה "לא רוצה! הוא מסריח"; ועוד, וכיצד הייתי נוהגת במקרים אלו?


האם נתקלתם בסיטואציות דומות? אשמח לשמוע את החוויות שלכם. שוש.

הערות
* כתובת הדואר האלקטרוני לא תוצג באתר.